Dobra je vijest za znanstvenike da UK dobiva status pridružene države u Obzoru Europa (2021.-2022.), što uključuje ERS (European Research Council) i MSCA (Marie Skłodowska-Curie Actions) program. Međutim, neće sudjelovati u novoformiranom fondu Europskog inovacijskog vijeća.
Već sam pisala da UK neće sudjelovati niti u Erasmus + programu, već će ga navodno zamijeniti svojom Turingovom shemom koja će sudeći po izjavama iz Vlade UK-a biti globalna, bolja (a možda i starija ) od Erasmusa.
Za EU i za UK je dobra vijest da znanstvenici i ostali legitimni partneri mogu sudjelovati u Obzoru Europa (2021.-2022.). U europskom svemirskom programu sudjeluju u programu Copernicus (opažanje Zemlje), ostaju članica ESA-e, ali neće sudjelovati u programu europske satelitske navigacije Galileo. Nadalje, bit će pridruženi član u Euratomu (nuklearna istraživanja u mirnodopske svrhe) uključujući i ITER (istraživanje nuklearne fuzije)
Međutim, postoji ograničenje da partneri iz UK-a ne mogu povući više od 8% odnosu na uplaćeno, jer ako se to dogodi UK će dodatno uplatiti u proračun EU-a. Ostanak UK-a u Obzoru osigurate će financijsku stabilnost programa, ali i omogućiti nastavak suradnje za polju znanosti i istraživanja. To treba pozdraviti.
Za hrvatske znanstvenike je također ovo dobra vijest jer je dosta razvijena suradnja s UK-om. Usput, trebamo od njih učiti i kako uz znanostvene institucije u Obzor, ESA-u i CERN povući inovativna poduzeća, jer će tako utjecaj na gospodarstvo biti puno veći. Prvi natječaji u okviru Obzora Europa se očekuju u ožujku i travnju ove godine.
Reference:
Autor/ica bloga: